20070409

*çuku taka çuku taka*


Ünlü bir mani vardır, bilirsiniz;

"Geliyor karşıdan Mavi Tren,

öpsün seni Zeki Müren."*

* Anonim

İşte bu "tren" dediğimiz alet [arzu eden başka bir şey de diyebilir fakat tren en makbulüdür], sıra sıra olan ve "çuku taka çuku taka" sesleri çıkartarak ilerleyen bir toplu ulaşım aracıdır. Tren'i oluşturan temel yapılara vagon denir. Vagonlar, trene bu sıra sıra görünümünü vermeye yararlar. Uzaktan bakan birisi treni görünce; "Oğğ, ne kadar güzel sıra sıra tıpkı tren gibi, oh, hatta bu bir tren!" gibi bir tepki verirse onu garipseyebiliriz, başına güneş geçmiştir.

Vagonlardan ayrılan bir yapı daha vardır ki bu vagonların abisidir, diğerlerinin yükünü hep bu çeker, omzunda taşır, saçını süpürge eder, düdüğü vardır, ki biz buna "lokomotif" deriz. Lokomotiflerin çeşitleri vardır. Kömürle çalışanlar vardır, çok is yapar, karbonmonoksit çıkartır, kutup ayılarını üzer. kaka. Elektirünk ile çalışan vardır, capon icadıdır, yok yok değildir. humm diye gider. Gazla çalışan vardır, bütün trendeki yolcular gazı verdimiydi uçar gider, "vay babam be piyüüü ohooo.." diye bakarsınız.

Trenler bir çok deyime de konu olmuşlardır; tren ile yatan metro kalkar, bir trenin kırk yıl çukutakası vardır, tren kadar pipisi olandan korkulur, dilini dirseğine değdirtren adam cennetliktir, vs.

Günümüzde trenler hala raylarda gitmekte ve "çuku taka" sesi çıkartmaktadırlar.

Hiç yorum yok: