20080121

Azimli sıçan Miki Maus

"Zero to Hero" filmleri "Dönüşüm" adı verilen senaryo tipi diye de geçer. Esas karakterin sıradan, monoton, ay çok banal bir karakter iken hayatının olağanları dışına çıkıp toplumdan sivrilip bir ilah olmasının hikayesi bir çok destanda da ana malzeme olarak kullanılmıştır. Örnek vermek gerekirse:

Emral kendi imkanları ile ergenliğine girmiş bir delikanlıdır. Doğası gereği kendisine bir eş bulma içgüdüsü ile bir diskoya gider, ki daha önceden gözüne kestirdiği bir kukulu insan arkadaşları ile diskoya takılmaktadır.. Bakar ki ortamda partner arayan kişiler dans ederek karşı cinsi etkilerler.

Bir süre izledikten sonra "ben de yaparım lan" diyerek sahneye atlar fakat bu konuda eğitimsiz olduğundan dans figürü olarak yaptıkları kıçına şehir elektriği bağlanmış tavuk gibi tepinmesinden başka bir şey olmadığından diskodaki tüm ergenmiş ergenler emral'ın etrafında çember oluşutururlar ve parmaklarıyla göstererek kahkahalar atarak onu küçük düşürürler. Bu da yetmezmiş gibi önceden gözüne kestirdiği kukulu insan da buna "pis bok enayi" gibisinden ağır bir laf eder.

Bunun üzerine gözleri dolan Emral, evine doğru zıplayarak geri döner. Evde odasına kapanır. Kendini yüz üstü yatağa atıp bir süre ağladıktan sonra doğrulur ve kendine bir yemin eder.. "Göreceğsiniz!! Lanet olası kahkahalarınızı o beyaz popolarınıza bir şaplak gibi indireceğims!!". Sonra ettiği yemindeki nüd içeriği kafasında canlandırır ve bundan bile etkilenir pis sapık, abaza.

Biraz kendisini toparladığında harekete geçer. Yalnız kaldığı zamanlarda kıçına bakmak için aldığı boy aynasının önüne geçip dans figürleri denemeye başlar. Deneysel bir şekilde figürler dener. Önce kolunu çılgınca sallar, olmaz. Sonra elektrik bugi dener, ı-ıh zor..

Derken günler geçer.

Bu geçen günler boyunca odasından çıkmamış, durmadan çalışmıştır. Ve nihayet Emral toplum içine çıkmaya, Con Travoltaya taş çıkartmaya hazır durumdadır. En janti kıyafetlerini giyer, saçına biryantini sürer, koku olarak da tütün kolonyasını dökünür ve son olarak odasının köşesinde duran çişini kakasını yaptığı torbayı da [adam tuvalete bile çıkmamış bu süre zarfında, migros poşetine yapmış. pis herif.] alıp kapı önüne bıraktıktan sonra diskoya doğru yol alır.

Diskoya gittiğinde en son bıraktığı halde ergenmiş ergenler dans etmektedir. Emral kalabalığın arasına girer. Önce kimse tanımaz onu. Artık kokudan mıdır bilinmez, merkezi Emral olmak üzere kalabalığın ortasında dairesel bir boşluk açılır. Boşluğun alanı pipi retro kare'dir. Yani tam da Emral'ın sevdiği şarkı.

Ve Emral ayna karşsında geçirdiği zamanların meyvesini toplamak üzere dans etmeye başlar. Adeta bir maykıl ceksın, bir mecik cansın gibi figürleri ile kız erkek kim varsa çevresindekileri etkiler. Ergenler "vaaouuuv, kim bu adam yahu, çok sıkıymış" tarzı cümleler ile şaşkınlıklarını ifade ederler.

Ve dansın bir noktasında Emral tee en başta gözüne kestirdiği o kızı dans alanına çeker. Ve sonra beraber dans edip sonuza kadara donsuz mutlu yaşarlar.

dı ent.

Hiç yorum yok: